Red Hat Openshift

Konsalt Cloud – Native & Infrastructure Red Hat Openshift

Cloud – Native & Infrastructure

Red Hat OpenShift Container Platform

Red Hat OpenShift, kurumsal düzeyde konteyner tabanlı uygulama dağıtımını ve yönetimini kolaylaştıran bir platformdur.

Red Hat OpenShift, uygulamaları geliştirme, modernleştirme, dağıtma, çalıştırma ve yönetme sürecindeki zorlukları azaltmak için test edilmiş ve güvenilir hizmetleri bir araya getirirken genel bulut, şirket içi, hibrit bulut veya uç mimaride tutarlı bir deneyim sunar.

Red Hat® OpenShift® Konteyner Platformu, konteynerler ve Kubernetes tarafından desteklenen sektör lideri hibrit bulut uygulama platformudur. OpenShift Konteyner Platformunu kullanmak, şirket içi, genel bulutlar ve uçta tutarlı bir şekilde her yerde hibrit uygulama karışımının geliştirilmesini, sunulmasını ve yaşam döngüsü yönetimini basitleştirir ve hızlandırır. İster mevcut uygulamaları modernize edin, ister yeni bulutta yerel uygulamalar geliştirin, ister veriye dayalı içgörüler elde etmek için veri analitiğini, yapay zekayı ve makine öğrenimi (AI/ML) yeteneklerini entegre edin, ister bağımsız yazılım satıcılarının (ISV’ler) ve bulut sağlayıcılarının yazılımlarını entegre edin, OpenShift Container Platform her ölçekte sürekli yenilik ve hız sunmak, kuruluşların bugüne hazır olmalarına ve gelecek için inşa etmelerine yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır.

OpenShift Konteyner Platformu

OpenShift Konteyner Platformu kendi kendini yönetir ve Red Hat Enterprise Linux® CoreOS, kablosuz güncellemeler, konteyner çalışma zamanı, ağ oluşturma, giriş, izleme, günlük kaydı, konteyner kaydı, kimlik doğrulama ve yetkilendirme çözümleri içerir. Bu bileşenler, her bulut ortamını kapsayan eksiksiz bir Kubernetes platformunda birleşik işlemler için birlikte test edilir.

Red Hat OpenShift portföyü: Çeşitli konteyner çözümleri

Red Hat OpenShift, uygulama inovasyonu konusunda dünya genelindeki sektörlerdeki kuruluşların güvendiği lider kurumsal Kubernetes platformudur.

 • Red Hat OpenShift Kubernetes Engine (eski adıyla Red Hat OpenShift Container Engine), konteynerleri hibrit bulut ortamlarında çalıştırmak için Red Hat Enterprise Linux CoreOS üzerinde kurumsal Kubernetes’in temel, güvenlik odaklı yeteneklerini sunuyor.
 • Red Hat OpenShift Konteyner Platformu, Sunucusuz, Hizmet Ağı ve İşlem Hatları da dahil olmak üzere eksiksiz bir operasyon ve geliştirici hizmetleri ve araçları seti ekler. OpenShift Container Platform ile kuruluşlar hibrit bir bulut stratejisini benimseyebilir ve bulutta yerel uygulamalar oluşturmaya başlayabilir. Kanıtlanmış platform, geliştiricilerin uygulamalar için hızlı ve çevik bir şekilde kod yazmalarına olanak tanıyan ve BT operasyon ekipleri için daha fazla esneklik ve verimlilik sağlayan eksiksiz bir hizmet seti içerir.
 • Red Hat OpenShift Platform Plus, gelişmiş çoklu küme güvenlik özellikleri, 2. Gün yönetim yetenekleri, entegre veri yönetimi ve küresel konteyner kaydıyla OpenShift Konteyner Platformunun yeteneklerini temel alıyor. OpenShift Platform Plus ile kuruluşlar, açık hibrit bulut ortamlarında ve uygulama yaşam döngülerinde artırılmış güvenlikle uygulamaları daha tutarlı bir şekilde koruyabilir ve yönetebilir.

OpenShift Konteyner Platformunun yetenekleri ve tamamlayıcı Red Hat ürünleri

Gelişmiş yetenekler

OpenShift Konteyner Platformu birden fazla gelişmiş özelliği destekler.

 • Otomatik 1. Gün ve 2. Gün işlemleri
  • Operatörler , uygulamalar için otomatik kurulum, yükseltmeler ve yaşam döngüsü yönetimi sağlayarak uygulamaların doğru şekilde çalışmasını sağlar ve istenen yapılandırmaya uyum sağlamak için gerekli değişiklikleri yapar.
  • Helm , geliştiricilerin uygulamalarını paketlemek ve bunları nasıl paketleyeceklerini, dağıtacaklarını ve yapılandıracaklarını tanımlamak için kullanabilecekleri Kubernetes’te yerel bir paket yöneticisi getiriyor. Ayrıca 1. Gün görevlerini ve sınırlı sayıda 2. Gün işlemini de otomatikleştirebilir.
 • Red Hat OpenShift Service Mesh, hizmetler arasında yönetim ve güvenlik daha zorlu hale geldikçe uygulamaları yönetmek, bağlamak ve gözlemlemek için tek tip bir yol sağlar.
 • Red Hat OpenShift Serverless, bir uygulamanın bilgi işlem kaynaklarını kullanmasına ve bazı olay kaynaklarından gelen talebe bağlı olarak kullanıma bağlı olarak ölçeği otomatik olarak artırmasına veya azaltmasına olanak tanır.
 • Red Hat OpenShift Pipelines, Tekton’a OpenShift konsolu aracılığıyla akıcı bir kullanıcı deneyimi sağlayan Kubernetes yerel sürekli entegrasyon ve sürekli geliştirme (CI/CD) çözümünü getiriyor.
 • Red Hat OpenShift GitOps, açık kaynaklı Argo CD projesinden oluşturulmuştur ve BT ekiplerinin, daha fazla hız, güvenlik ve ölçeklenebilirlik yazılım geliştirme amacıyla küme yapılandırması ve uygulama dağıtımı için GitOps iş akışlarını uygulamasına olanak tanır.
 • Red Hat OpenShift Virtualization, mevcut uygulamaları modernize etmek veya bunları konteynerlerle birlikte ve sunucusuz olarak Kubernetes’e özgü bir mimaride çalıştırmak için sanal makineleri Red Hat OpenShift’e getiriyor.
 • Edge Computing, kuruluşlara daha küçük bir alanda tam Kubernetes özellikleri sağlamak için 3 düğümlü kümeleri, uzak çalışan düğümlerini ve tek düğümleri içerir.
 • Akıllı uygulamaların hibrit bir bulut ortamında devreye alınmasını hızlandırmak için ortak bir platformla uygulamalar arasında tutarlılıkla çeşitli iş yüklerini destekleyin .
  • Desteklenen iş yükleri şunları içerir:
   • Veritabanları.
   • Veri analizi.
   • AI/ML yazılımı, programlama dilleri ve çerçeveleri.
   • Günlüğe kaydetme ve izleme.
   • Web ve uygulama sunucuları.
   • Mesaj aracılık hizmetleri.

Özellikler ve faydalar

Ölçeklenebilirlik: OpenShift Container Platform’da çalışan uygulamalar, saniyeler içinde yüzlerce düğümdeki binlerce örneğe ölçeklenebilir.

Çoklu küme yönetimi: Kümelerin birleştirilmiş görünümleri ve Kubernetes teknolojilerinin kullanımı, hem sitede hem de genel bulutlarda tutarlı bir yönetim katmanı sunar.

Kalıcı depolama: OpenShift Konteyner Platformu, hem durum bilgisi olan hem de durum bilgisi olmayan uygulamaları çalıştırmak için Red Hat OpenShift Data Foundation ve ekosistemimiz (örneğin, DellEMC, Portworx, NetApp.) dahil olmak üzere geniş bir yelpazedeki kurumsal depolama çözümlerini destekler.

Açık kaynak standartları: OpenShift Konteyner Platformu, Open Containers Initiative (OCI), liman işçisi biçimli konteynerler ve konteyner orkestrasyonu için Cloud Native Computing Foundation (CNCF) sertifikalı Kubernetes’in yanı sıra diğer açık kaynak teknolojilerini içerir.

Konteyner taşınabilirliği: OCI endüstri standardı üzerine oluşturulan konteyner görüntüleri, geliştirici iş istasyonları ile üretim OpenShift Konteyner Platformu ortamları arasında taşınabilirliği sağlar.

Otomatik kurulum ve yükseltmeler: Otomatik kurulum ve kablosuz platform yükseltmeleri bulutta Amazon Web Services (AWS), Google Cloud Platform, IBM Cloud Virtual Private Cloud ve Microsoft Azure ile şirket içinde ise VMware ve vSphere, Nutanix, Red Hat OpenStack kullanılarak desteklenir. ® Platform, IBM Power Systems, IBM Z, LinuxONE veya yalın donanım. OperatorHub’dan kullanılan hizmetler, tek bir işlemle tamamen yapılandırılmış ve yükseltilebilir şekilde dağıtılabilir.

Önceden yüklenmiş Red Hat OpenShift donanımı: Doğrudan orijinal ekipman üreticisi (OEM) iş ortaklarımızdan önceden yüklenmiş Red Hat OpenShift ile gelen kümeler tarafından desteklenen uç dağıtımlarını hızlandırın ve basitleştirin, böylece yeni donanımı operasyonel hale getirmek için gereken kaynakları ve zamanı azaltarak uygulamalarınızı veri kaynaklarının yanına yerleştirin.

Otomasyon: Kolaylaştırılmış ve otomatikleştirilmiş konteyner ve uygulama derlemeleri, dağıtımlar, ölçeklendirme, sistem durumu yönetimi ve daha fazlası standarttır.

Sağlam ekosistem: Genişleyen bir iş ortakları ekosistemi, çok çeşitli entegrasyonlar sağlar. Üçüncü taraflar ek depolama ve ağ sağlayıcıları, entegre geliştirme ortamı (IDE), CI ve entegrasyonlar, ISV çözümleri ve daha fazlasını sunar.

Self servis provizyonu: Geliştiriciler, en çok kullandıkları araçlardan talep üzerine uygulamaları daha hızlı ve daha verimli bir şekilde oluştururken operasyonlar da tüm ortam üzerinde tam kontrol sahibi oluyor.

Çoklu dil desteği: Geliştiriciler aynı platformda çeşitli dilleri, çerçeveleri ve veritabanlarını kullanabilir.Kullanıcı arayüzleriGeliştiricilerin zengin komut satırı araçlarına, çok cihazlı bir web konsoluna ve Eclipse tabanlı IDE’lere doğrudan erişimi vardır.

Entegre CI/CD ardışık düzenleri: Geliştiriciler, CI ve otomatikleştirilmiş testler için daha yüksek kaliteli yazılım dağıtmak amacıyla manuel dağıtım çalışmalarını azaltır.

MLOps: Yalnızca bulut ortamında değil, aynı zamanda şirket içi ve uçta da model geliştirme, eğitim, sunma ve izleme olanaklarından yararlanın.

Kullanıcı arayüzleri: Yöneticiler ve geliştiriciler zengin komut satırı araçlarına, genişletilebilir bir web konsoluna ve Eclipse tabanlı IDE’lere doğrudan erişime sahiptir.

Kaynaktan görüntüye dağıtım: OpenShift Konteyner Platformu, kaynak kodunu bir konteynere enjekte ederek ve konteynerin bu kaynak kodunu yürütme için hazırlamasına izin vererek çalıştırılmaya hazır görüntüler üretmek için bir araç seti ve iş akışı sağlar.

Red Hat OpenShift’i kimler kullanır?

Red Hat OpenShift, geliştiricilere ve BT operatörlerine, işletmenizin hızla yenilik yapabilmesi için hibrit bulut, çoklu bulut ve uç dağıtımlarını yönetmeleri için tutarlı bir uygulama platformu sağlar.

İş liderleri (Business leaders)

İş liderleri, Red Hat OpenShift’i seçerek, operasyon ekiplerinin iş yüklerini yönetmeye odaklanmasına yardımcı olurken, geliştiricilerin kodu istedikleri şekilde dağıtmasına yardımcı oluyor. Red Hat OpenShift, ekiplere, hibrit bulutta dijital ürün ve hizmetleri dağıtmak ve ölçeklendirmek için tutarlı bir kullanıcı deneyimi ve tek bir platform sağlar. Red Hat OpenShift’in nerede dağıtıldığına bakılmaksızın, ekiplerin yalnızca bir arabirimi öğrenmesi yeterlidir, bu da değişiklik yapmayı ve uygulamaları çalışır duruma getirmeyi daha hızlı ve daha kolay hale getirir.

BT operasyonları (IT operations)

Red Hat OpenShift, güvenlik gereksinimlerine odaklanır ve konteyner platformlarının dağıtımını ve yönetimini kolaylaştırır. Red Hat OpenShift, entegre platform izleme ve otomatik bakım operasyonları ve yerleşik yükseltmeleri ile BT operasyon ekiplerine kolaylıkla kod ardışık düzenlerini dağıtmak, yönetmek ve oluşturmak için ihtiyaç duydukları kontrolü, görünürlüğü ve yönetimi sağlar.

Geliştiriciler (Developers)

Red Hat OpenShift, geliştiricilere tek ve tutarlı bir kullanıcı deneyimi ve istedikleri araçları kullanarak uygulamaları her yerde hızla oluşturma ve dağıtma özgürlüğü verir. Geliştiriciler, mevcut altyapılarının özelliklerini kodlamak yerine bir Kubernetes platformunda geliştirerek, bir kez otomatikleştirebilir ve şirket içinde, genel bulutta veya hibrit bir altyapı kullanarak her yerde çalışabilirler.

Red Hat OpenShift, Kubernetes’in tam uyumlu bir örneğini içerir ve düzinelerce teknolojiyle test edilir. Red Hat OpenShift, Red Hat Enterprise Linux® CoreOS ile birlikte gelir ve çalışan düğümler için Red Hat Enterprise Linux’u ve Kubernetes tarafından yönetilen kapsayıcılar için standart Docker ve CRI-O çalışma zamanlarını destekler.

Red Hat OpenShift hakkında daha fazla bilgi için Red Hat OpenShift’i deneyin sayfasını ziyaret edin .