OpenText

Konsalt Otomasyon OpenText

Otomasyon

OpenText Otomasyon Ürünleri: Operations Orchestration (OO), Data Center Automation X (DCAx), Server Automation (SA)

Otomasyon, günümüzde iş süreçlerini optimize etmek ve verimliliği artırmak için vazgeçilmez bir unsurdur. OpenText, bu alandaki çözümleriyle dikkat çekmektedir.

OpenText’in öne çıkan otomasyon ürünleri olan Operations Orchestration (OO), Data Center Automation X (DCAx) ve Server Automation (SA) üzerine detaylı bir inceleme sunulacaktır.

Operations Orchestration (OO)

Tanıtım ve Temel Özellikler

Operations Orchestration (OO), iş süreçlerini düzenlemek ve otomatize etmek amacıyla geliştirilmiş bir çözümdür. Temel amacı, farklı sistemler arasında iletişimi sağlayarak iş süreçlerini sorunsuz bir şekilde yönetmektir. OO’nun temel özellikleri şunlardır:

  • Kolay iş geliştirme imkanı
  • Basit içerik yapısı
  • Gelişmiş ve merkezi orkestrasyon yeteneği
  • Açık genişletilebilir platform
  • RPA robotları ile güçlendirilebilir
  • Esnek lisans seçenekleri

Modüler Yapı

OO, modüler bir yapıya sahiptir, bu da kullanıcıların ihtiyacına göre özelleştirilebilir bir çözüm sunar. Geliştirdiğiniz otomasyon akışlarını farklı otomasyon akışları altında da kullanabilirsiniz. Böylelikle zaman ve bakım maliyetlerinizi kısabilirsiniz.

Entegrasyon Yetenekleri

Farklı platformlar arasında entegrasyon sağlama kabiliyeti, OO’yu öne çıkaran önemli bir özelliktir. İçerik kitaplığından kullanıma hazır işlemleri sürükleyip bırakın, hata noktalarını belirleyin ve alınabilecek hataları loglayabilirsiniz. API içerik oluşturucuyu kullanarak birkaç dakika içinde entegrasyon içeriğinizi oluşturun. Bunu kodlu/kodsuz iş akışı tasarımcısında yapabilirsiniz.

Otomasyon Akışları

İş süreçlerini tanımlamak ve otomatize etmek için kullanıcı dostu arayüzü sayesinde OO, karmaşık otomasyon akışlarını yönetmeyi kolaylaştırır.

Kullanım Alanları

Operations Orchestration, geniş bir kullanım yelpazesi sunar: Şifre yenileme, Disk temizliği için dosya silme, Veritabanı servis restart’ı, Yeni Sunucu Kurulumu, Web Sunucusu Sertifika Yenilenmesi, Altyapı Araçları Yönetimi gibi IT çalışanlarının yaptığı rutin işleri otomasyona aktarabilirsiniz.

IT Hizmet Yönetimi

OO, IT hizmetlerini yönetmek ve optimize etmek için kullanılabilir. Kullanıcılar önceden tanımlanmış formlar üzerinden OO üzerindeki akışları tetikleyebilirler. Rol tabanlı erişim kontrollerine sahip iş akışları, hizmet yönetimi uygulaması üzerinde başlatılabilir. Böylece OO yönetim konsoluna erişmeden güvenli bir şekilde işlemlerini kullanıcılar gerçekleştirebilirler. Herhangi bir manuel bir işleme gerek kalmadığından dolayı da kullanıcı memnuniyetinde artış sağlanır.

İş Süreçleri Otomasyonu

Farklı iş süreçlerini otomatize etme ve izleme yetenekleri, şirketlerin verimliliğini artırmalarına yardımcı olur.

Güvenlik Yönetimi

Güvenlik politikalarını uygulama ve güvenlik ihlallerine karşı hızlı müdahale, OO’nun güvenlik yönetimi alanındaki etkinliğini artırır. Süresi dolmuş web sunucusu sertifikaları uygulama kesintilerine neden olabilir, güvenlik açığı riskleri oluşturabilir. Web ziyaretçilerini engelleyen güvenlik uyarıları kötü müşteri deneyimine sebep olabilir. Üçüncü taraf sertifika araçları yalnızca web tabanlı arayüzler sunduğundan sertifikaları almak zordur ve manuel veri girişi gerekmektedir. OO ile birlikte insan müdahelesi gerekmeden otomasyon bunu takvimlendirerek, gerekli işlemleri sağlayabilir. Bunun gibi daha bir çok güvenlik konularını ilgilendiren işlemler OO ile otomasyona aktarılabilir.

Data Center Automation X (DCAx)

Genel Bakış ve Özellikler

Data Center Automation X (DCAx), veri merkezi yönetimini otomatize etmek için tasarlanmış kapsamlı bir çözümdür. DCAx’nin temel özellikleri şunlardır:

Bütünleşik Yönetim

DCAx, birçok farklı veri merkezi öğesini tek bir konsoldan yönetme yeteneği sunar.

Enerji Verimliliği

Veri merkezi kaynaklarının etkin bir şekilde kullanılmasını sağlamak için enerji verimliliğini artırıcı özelliklere sahiptir.

Yedekleme ve Kurtarma

DCAx, veri merkezi sürekliliği için otomatik yedekleme ve kurtarma yetenekleri sunar.

Avantajları ve İş Sektörleri

DCAx’nin sunduğu avantajlar ve iş sektörleri şu şekildedir:

Maliyet Tasarrufu

Veri merkezi yönetiminde otomasyon, maliyetleri düşürerek bütçe etkinliğini artırır.

Hız ve Esneklik

DCAx, iş süreçlerini hızlandırır ve değişen ihtiyaçlara esnek bir şekilde adapte olabilir.

Telekomünikasyon, Finans ve Sağlık Sektörleri

DCAx, özellikle telekomünikasyon, finans ve sağlık sektörlerindeki karmaşık veri merkezi yapıları için ideal bir çözümdür.

Server Automation (SA)

3.1. Temel Özellikler ve İşlevselliği

Server Automation (SA), fiziksel ve sanal sunucuların yönetimini otomatize etmek için tasarlanmış bir OpenText çözümüdür. Temel özellikleri şunlardır:

Sunucu Dağıtımı

SA, sunucuların hızlı ve güvenilir bir şekilde dağıtılmasını sağlar.

Yapılandırma Yönetimi

Fiziksel ve sanal sunucuların yapılandırma yönetimini otomatikleştirir.

İzleme ve Raporlama

SA, sunucu performansını izleme ve detaylı raporlama yetenekleri sunar.

İş Sektörleri ve Getirisi

Server Automation, özellikle şu iş sektörlerinde değerli bir çözüm sunar:

Bilgi Teknolojileri

IT altyapısının etkili bir şekilde yönetilmesi için SA, bilgi teknolojileri sektöründe büyük bir avantaj sağlar.

E-ticaret

Hızlı sunucu yanıtı ve güvenilirlik, e-ticaret platformları için kritik öneme sahiptir ve SA, bu gereksinimleri karşılar.

Büyük Kurumsal Yapılar

SA, büyük ölçekli kurumsal yapıların karmaşık sunucu altyapılarını yönetmek için uygundur.